YBHG. DATO’ SRI HAJI MOHAMMAD BIN MENTEK

LATAR BELAKANG

    • YBhg. Dato’ Sri Haji Mohammad Bin Mentek dilantik sebagai Ketua Setiausaha Kementerian Pembangunan Usahawan dan Koperasi pada 23 Mac 2020. Beliau mempunyai pengalaman luas dalam sektor perkhidmatan awam sejak tahun 1992.

PENDIDIKAN

    • Diploma Pentadbiran Awam (DPA) Institut Tadbiran Awam Negara (INTAN) (1991- 1992)

    • B.Sc. Mathematic University of Minnesota, USA (Tajaan Jabatan Perkhidmatan Awam) (1983- 1987)

    • MSc. Statistic University of Minnesota, USA (Tajaan Jabatan Perkhidmatan Awam) (1987- 1989)

KERJAYA

    • Ketua Setiausaha, Kementerian Perumahan dan Kerajaan Tempatan (KPKT)
      [ 27.05.2015 - 22.03.2020 ]

    • Timbalan Ketua Setiausaha (Pengurusan), Kementerian Kesejahteraan Bandar, Perumahan dan Kerajaan Tempatan (KPKT)
      [ 16.02.2015 hingga 26.05.2015 ]

    • Setiausaha Bahagian, Bahagian Sumber Manusia, Kementerian Pendidikan Malaysia
      [ 01.10.2014 hingga 15.02.2015 ]

    • Ketua Pengarah, The Eastern Sabah Security Command (ESSCOM), Jabatan Perdana Menteri
      [ 01.04.2013 hingga 05.08.2014 ]

    • Pengarah Imigresen Negeri, Jabatan Imigresen Malaysia, Negeri Sabah
      [ 14.08.2010 hingga 01.04.2013 ]

    • Pengarah Institut Tadbiran Awam Negara (INTAN) Cawangan Sabah
      [ 1.10.2001 hingga 14.08.2010 ]

    • Pengarah Imigresen Negeri, Jabatan Imigresen Wilayah Persekutuan Labuan
      [ 16.06.2001 hingga 30.09.2001 ]

    • Penolong Pegawai Kewangan Negeri (Pembangunan), Pejabat Kewangan Negeri Perak Assistant of State Financial Officer
      [ 16.06.1998 hingga 15.06.2001 ]

    • Penolong Setiausaha Cawangan Perjawatan, Perkhidmatan dan Latihan Kementerian Tenaga, Telekom dan Pos
      [ 1.10.1992 ]

PERIBADI

    • Lahir pada 20 April 1964 di Semporna, Sabah